11-daagse reis naar Kroatië, van 7 tot 17 mei 2002
Een dag gewonnen, maar met heel veel slaap, kwamen we s’ middags 7 mei in Makarska aan. De dag verliep verder met wandelen, een uiltje vangen, geld wisselen, lekker eten en daarna een deugddoende nachtrust.
De ochtend begon zonnig, de boot met een houten bovenbouw lag uitnodigend te blinken voor een excursie naar Hvar en Brač. De route werd aangepast want regen kwam roet in ’t eten gooien. We bezochten drie mooie stadjes. Pučišċa, gelegen aan een prachtige baai, ademde de aanwezigheid van een bekende steengroeve en de enige steenhouwersschool in Kroatië. We werden er hartelijk ontvangen. Eten deden we in twee ploegen op de boot, drinken en jolijt liepen uit de hand toen twee tafels "grappa" in de plaats van wijn bij de vis kregen. De professionelen van de cursus Leirman stonden erbij en keken ernaar.
Het regende pijpenstelen. Onze rit door het Biokogebergte bleef in de wolken hangen. Een mooie korte wandeling en een Kroatische lunch maakte heel wat goed.
Vrijdag, eindelijk de zon en wij naar Split. Het paleis van Diocletianus was schitterend mooi, daterend van 300 na Christus. De bouwmaterialen kwamen van Brač en ook uit Egypte. Toen klotste de zee nog tegen de zuidelijke stadsmuren en leidden de bevoorradingsschepen direct naar de kelderverdieping.
Met een stralende zon brachten we de volgende dag door in natuurpark Krka. Een karstgebied met 17 watervallen over een lengte van 400 m, een breedte van 100 m en een hoogte van 45 m. Onderaan zijn er dan nog watermolens.
Traagjes gaat de zon op. De zondag brengen wij door in het middeleeuwse stadje Trogir. We gaan er naar een Kroatische mis. Vandaar naar Sibenik en Ston. De kust is "afschuwelijk mooi", zegt Marc en gelijk krijgt hij. Zijn West-Vlaams is een internationale taal die wij allemaal verstaan en hij is heel ‘gentil’. Wij kunnen altijd bij hem terecht, kamer 303, 736, en …. Ik denk voor zeer voeten. Overal heeft hij succes, bij jong en oud van het vrouwelijk geslacht.
We rijden over Bosnië-Herzegovina en Medjugorje terug naar Dubrovnik. We maken kennis met Dubrovnik en onze gids Milica. Wablieft, in het Nederlands loodst ze ons door de stad, tussen 1991 en 1995 zwaar beschadigd door de oorlog en nadien met heel veel zorg hersteld. Overal in Kroatië zijn de sporen van de oorlog te zien maar de gids verzekert ons de hoop op beterschap.
We varen naar Lokrum en ontdekken daar het aards paradijs voor zwemmers. In Lokrum verklaren de jongens van Dubrovnik (nu ook al meisjes) hun liefde. Neen zeggen wordt bestraft : met op eigen houtje terug overzwemmen..
Nog een uitstap naar Cavtat; een lekkere barbecue in de bergen en een wandeling op de vestingmuren van Dubrovnik en de tijd is om.
Het is een mooi land met veel bergen langs de kust en meer dan 1.000 eilanden.
Ik tip voor een rustige, romantische bestemming in Cavtat, vandaar met de boot over en weer naar Dubrovnik en nog enkele dagen in Hvar. Hvar is ook met de boot te bereiken en gesignaleerd in de top 10 van de mooiste eilanden.
Waar wacht je op ?
Maria Van Nuffelen